--> Wes Adams For Anne Arundel Conty Circuit Court Judge <-----
“Herrmann
“Herrmann
Insert future code here--> 1-1 to 1-31 Anne Arundel County Stop Smoking <-----
STANDARD HERMAN AD--> Anne Arundel County Stop Smoking <-----
Herrmann 40--> “Herrmann <-----
MD Higher Education Commission Near Completer
Insert future code here
Orioles Bud april 2020 to Sept 2020
“Nationals October 2019

26 high school, 32 middle school students earn All-County Dance honors

| June 01, 2020, 01:05 PM

Rams Head

Twenty-six Anne Arundel County Public Schools high school students and 32 AACPS middle school students have earned 2020-2021 All-County Dance honors for their efforts.

All-County dancers are selected by dance company directors at their schools. To qualify, dancers must perform at an advanced level, show leadership ability, maintain a cumulative grade-point average of 3.0 or higher through the third marking period of this school year, have excellent attendance at school and at rehearsals, and have danced for their company for the entire year.

Content Continues Below

Rams Head

In addition to the All-County dancers, six high school dancers and nine middle school dancers earned Honorable Mention honors.

The following high school dancers were named All-County:

  • Abigail Garwood, Grade 11, Annapolis High School
  • Lillian Megan, Grade 10, Annapolis High School
  • Ava Wishnow, Grade 11, Annapolis High School PVA
  • Shelby McDonald, Grade 11, Annapolis High School PVA
  • Marisa Cook, Grade 12, Arundel High School
  • Elizabeth Miller, Grade 11, Arundel High School
  • Alexandra Evans, Grade 11, Broadneck High School
  • Julia Walshe, Grade 12, Broadneck High School
  • Ariel Bertoglio, Grade 12, Chesapeake High School
  • Karlee Zolman, Grade 12, Chesapeake High School
  • Sierra Lucier, Grade 11, Glen Burnie High School
  • Kaelyn Shannon, Grade 9, Glen Burnie High School
  • Alyssa Flage, Grade 11, Meade High School
  • Kamryn Walker, Grade 10, Meade High School
  • Kennedy Suber, Grade 11, North County High School
  • Jakiah Sorzano, Grade 11, North County High School
  • Anna Creekmore, Grade 11, Northeast High School
  • Julia Larsen, Grade 11, Northeast High School
  • Jaci Cameron, Grade 11, Old Mill High School
  • Nyah Smith, Grade 12, Old Mill High School
  • Kate Stefancik, Grade 11, Severna Park High School
  • Magggie Kubista, Grade 11, Severna Park High School
  • Molly Cook, Grade 11, South River High School
  • Samantha Chamberlain, Grade 11, South River High School
  • Emma Robertson, Grade 11, Southern High School
  • Alexandra Schneider, Grade 11, Southern High School

The following high school dancers were named Honorable Mention All-County:

  • Alexis Rooney, Grade 10, Annapolis High School
  • Abby Chinn, Grade 11, Arundel High School
  • Anna Atkinson, Grade 12, Broadneck High School
  • Hope Terrell, Grade 11, Meade High School
  • Kaitlyn Bayne, Grade 11, Northeast High School
  • Maureen Ramos Porteria, Grade 12, Old Mill High School

The following middle school dancers were named All-County:

  • Destanee Butler, Grade 6, Annapolis Middle School
  • Ellie Knauer, Grade 8, Arundel Middle School
  • Ryan O’Kane, Grade 7, Arundel Middle School
  • Gabriela Eisele, Grade 8, Bates Middle School PVA
  • Mackenzie Eisele, Grade 8, Bates Middle School PVA
  • Jaydin Garnett, Grade 8, Brooklyn Park Middle School PVA
  • Janiya McNeil, Grade 8, Brooklyn Park Middle School PVA
  • Juliah Perdue, Grade 6, Central Middle School
  • Audriana Nier, Grade 7, Central Middle School
  • Allora Ferree, Grade 8, Chesapeake Bay Middle School
  • Zoe Kirk, Grade 7, Chesapeake Bay Middle School
  • Sarah Dively, Grade 8, Corkran Middle School
  • Madelyn Neal, Grade 7, Crofton Middle School
  • Skylah Miller, Grade 7, Crofton Middle School
  • Madison Aierstock, Grade 7, George Fox Middle School
  • Teigan Kelly-Turner, Grade 6, George Fox Middle School
  • Miri Chang, Grade 8, Lindale Middle School
  • Kennedy Hinds, Grade 8, MacArthur Middle School
  • Taleetha Shedrick, Grade 8, MacArthur Middle School
  • Lilly Moore, Grade 8, Magothy River Middle School
  • Caroline Powers, Grade 7, Magothy River Middle School
  • Neveah Frank, Grade 8, Marley Middle School
  • Erin Mueller, Grade 8, Marley Middle School
  • Alasiah McNeal, Grade 8, Meade Middle School
  • Natalie Craft, Grade 8, Old Mill Middle School North
  • Alyssa Macias, Grade 8, Old Mill Middle School North
  • Jordan White, Grade 8, Old Mill Middle School South
  • Jessica Reider, Grade 7, Old Mill Middle School South
  • Kyla Hunteman, Grade 7, Severn River Middle School
  • Emma Frederick, Grade 7, Severn River Middle School
  • Catherine Venters, Grade 8, Southern Middle School
  • Madden McGivern, Grade 8, Southern Middle School

The following middle school dancers were named Honorable Mention All-County:

  • Sofia Robinson, Grade 8, Arundel Middle
  • Ryennne Allen, Grade 8, Bates Middle School PVA
  • Bethany Atkinson, Grade 7, Brooklyn Park Middle School PVA
  • Sierra Quinn, Grade 7, Central Middle School
  • Sophia Rankin, Grade 8, MacArthur Middle School
  • Danielle O’Brien, Grade 6, Magothy River Middle School
  • Sabrina McNeill, Grade 8, Marley Middle School
  • MonaLisa Donkor, Grade 8, Old Mill Middle School North
  • Sienna McGraw, Grade 8, Southern Middle School

Rams Head

Category: Local News, NEWS, Post To FB

About the Author - EOA Staff

Eye On Annapolis is a community based site focusing strictly on Anne Arundel County. These staff postings are general news postings made by our team of bloggers throughout the day and are not attributed to any one particular staff person.

Connect with the Author

Author's Website Facebook Twitter YouTube rss feed